Zdrowie jest tym czynnikiem,
który dodaje wartości wszystkim
zerom w życiu.
Bernard Fontenelle
Naładuj „akumulator" na cały rok.
Tego nie znajdziesz nigdzie więcej. Cudownej lekkiej bryzy. Wspaniałej mieszaniny drobin morskiej wody, jodu, bromu, wapnia i magnezu. Aerozol powstaje dzięki sile przyrody - fale rozpryskując się o brzeg unoszą ze sobą krople wody i liczne minerały. Takie ilości składników leczniczych występują wyłącznie nad Morzem Bałtyckim. Średnia zawartość jodu w powietrzu waha się w granicach od 0,75 do 2,53 mikrograma/mm3 , natomiast chlorku sodu mieści się w przedziale od 1,1 do 45 µg /m3 . Typową cechą klimatu wybrzeża jest występowanie specyficznych wiatrów wywołanych różnym nagrzewaniem się lądu i powierzchni wody, dlatego w ciągu dnia na długo zanim dojdziemy do brzegu możemy poczuć smak soli na ustach. Latem bryza morska zaczyna się około godziny 7 - 8, największe natężenie osiąga w godzinach popołudniowych. Aerozol morski wykazuje liczne właściwości lecznicze - wdychany osiada na śluzówkach górnych dróg oddechowych, a cząsteczki mniejsze niż 1 µg docierają do pęcherzyków płucnych. Cząsteczki te wpływają na złagodzenie stanów zapalnych w oskrzelach oraz zmniejszają ich reaktywność na alergeny. Pod wpływem aerozolu morskiego wzrasta pojemność życiowa płuc (ważne dla dzieci). Osiadając na skórze łagodzi stany zapalne i alergiczne. W jego składzie znajduje się jod, który odgrywa kluczową rolę w produkcji hormonów wytwarzanych w tarczycy, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek organizmu. Osobie z długotrwałym znaczącym niedoborem jodu zagrażają liczne zaburzenia stanu zdrowia. Najważniejszy jest niedobór jodu w trakcie ciąży ponieważ może prowadzić do znaczących zmian rozwojowych płodu. U dzieci jego długotrwały niedobór może spowodować opóźnienie rozwoju psychofizycznego.U dorosłych może prowadzić do wola i związanych z nim powikłań, niedoczynności tarczycy, endemicznego opóźnienia umysłowego oraz zaburzeń rozrodczości. Im dalej od morza, tym gleby i ich płody są coraz bardziej ubogie w ten pierwiastek. Najmniej jodu w glebie, wodzie i pokarmach jest w okolicach podgórskich, górach oraz na terenach wschodnich. Natomiast najwięcej w Europie jest go w powietrzu wybrzeża Bałtyku.
Zasięg występowania aerozolu morskiego to 200-300 m od brzegu, w odległości około 150 m. stanowi on 60% wartości obserwowanych nad brzegiem morza.
Terapeutyczne działania nadmorskiego bioklimatu wzmaga naturalna, ujemna jonizacja powietrza. Jest powszechnie uznanym i naukowo wyjaśnionym zjawiskiem, potwierdzonym wieloma badaniami.Jej dobroczynny wpływ czujemy na przykład tuż po burzy. Jony ujemne wzmagają mechanizmy obronne organizmu, zwiększają sprawność psychometryczną, przyspieszają gojenie się ran, obniżają ciśnienie tętnicze krwi, ułatwiają oczyszczanie dróg oddechowych i leczenia procesów zapalnych. Jonizacja skutecznie wytrąca alergeny i usuwa zanieczyszczenia z powietrza. W efekcie wpływa bardzo korzystnie zarówno na samopoczucie osób z chorobami układu oddechowego jak i układu krążenia. W myśl zasady - lepiej zapobiegać jak leczyć zalecana jest przez środowiska medyczne jako skuteczne antidotum na przemęczenie. Zwiększa sprawność myślenia, zapamiętywania i uczenia, poprawia koncentrację, redukuje poziom stresu.
Klimat mieleński jest odmienny od tego, jaki ma do zaoferowania większość miejscowości nadmorskich ze względu na wyjątkową lokalizację. Położenie miedzy Morzem Bałtyckim a jeziorem Jamno determinuje specyfikę leczniczych bodźców klimatycznych. Plaża jest czysta, drobnoziarnista, w Mielnie jej szerokość osiąga 30 - 45 metrów (uważana za jedną z najpiękniejszych w Europie). Wzdłuż niej można spacerować promenadą. Od strony Morza Bałtyckiego przebiega wysoki, naturalny pas wydmowy. Najwyższe stężenie jodu w powietrzu polskiego wybrzeża obserwowane jest w pasie miedzy Mielnem a Łebą. Woda w tym rejonie swoją czystość zawdzięcza prądom morskim, które tworzą charakterystyczny, bardzo skomplikowany system cyrkulacyjny. Z Morza Północnego do Morza Bałtyckiego płynie prąd przydenny od tzw. Głębi Arkońskiej. Fakt ten ma decydujący wpływ na zasolenie wód bałtyckich. Szczególnie atrakcyjne jest ukształtowanie strefy brzegowej, piaszczyste mierzeje odcinają od morza liczne, spokojne zatoczki.
Ogromnym atutem Mielna jest brak uciążliwego przemysłu oraz portu. Dodatnio na walorom klimatyczne wpływa odległość od dużych miast. Najbliżej znajduje się Koszalin (ilość mieszkańców ok. 110.000) - w odległości 12 km.
Ośrodek „Złota Plaża" położony jest 50 m w linii prostej od morza, co umożliwia korzystanie przez całą dobę z darów natury również na jego terenie. Regeneracji organizmu sprzyja zarówno aerozol morski, ujemna jonizacja jak i wynikająca z zalesienia stała obecność olejków eterycznych dodatkowo stymulujących terapię klimatyczną. Na turystów czeka nie tylko zradiofonizowana i strzeżoną plaża, terapeutyczny - łagodny klimat, profesjonalna obsługa, ale również wiele atrakcji - rejsy po jeziorze Jamno, skoki na bangy, jazda konna, wesołe miasteczko i wiele, wiele innych. Entuzjaści i miłośnicy żagli, windsurfingu i innych sportów wodnych mają nieograniczone możliwości korzystania z jednego z najlepszych akwenów wodnych. Dostępność i różnorodność permanentnie doskonalonej bazy rozrywkowej jak i gastronomicznej to znaczący potencjał Mielna.
Nie mniej jednak turystyka służy nie tylko temu, byśmy zaspokajali swoją ciekawość świata, ale także „naładowali akumulator biologiczny" regenerując siły zarówno fizyczne jaki i psychiczne. Urlop spędzony w korzystnych warunkach bioklimatycznych to nasza najcenniejsza inwestycja. Zdrowie to najważniejszy kapitał człowieka, a nakłady zainwestowane w wypoczynek nad morzem z pewnością zaprocentują wzmocnieniem sił witalnych.
Tekst podlega ochronie Ustawy o prawie autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Bez zgody autora kopiowanie, powielanie i rozpowszechniane zabronione.
Dane autora u właściciela strony internetowej.